0.0300" Drill DIA x 0.0900" Flute Length 90? Carbide Spot Drill 2 Flutes AlTiN Coated Miniature Drill - Spotting Drill
- Item Code: HAR 11430-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 11430-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $33.30/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| Coating | AlTiN |
|---|---|
| Length of Cut | 0.0900" |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| LOC Multiple | (3x) |
| Drill Diameter | 0.0300" |
| Flute Length | 0.0900" |
| # Flutes | 2 |
| Angle per Side | 45 |
| Included Angle | 90 |
| Type | I |
| Stock Status | In Stock |
| Brand | Harvey Tool |
| Diameter | 0.03 |
| Point Angle | 90 |
| Material | Solid Carbide |