0.1875" (3/16) Cutter DIA x 1.1250" (1-1/8) Length of Cut x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide Square End Mill 3 Flutes Miniature End Mill - 3 Flute - Square
- Item Code: HAR 13712
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 13712
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $45.10/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 3 |
| Coating | Uncoated |
| End Mill Style | Overall Reach: 1-5/8, Reduced Neck-.1860 |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.1250" (1-1/8) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Diameter | 0.1875" (3/16) |
| LOC Multiple | (6x) |
| Reach Multiple | (8x) |
| Overall Reach | 1.6250" (1-5/8) |