0.0600" Cutter DIA x 0.0900" Length of Cut Carbide Square End Mill 4 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - Square - Stub & Standard
- Item Code: HAR 14060-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 14060-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $22.40/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 4 |
| Coating | AlTiN |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 0.0900" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0600 in |
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter | 0.0600" |
| LOC Multiple | (1.5x) |