0.5000" (1/2) Shank DIA x 20? per side Carbide Flat Chamfer Cutter 4 Flutes AlTiN Coated Chamfer Cutter - Flat End
- Item Code: HAR 18320-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 18320-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $86.40/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Harvey Tool |
| Coating | AlTiN |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Type of Cutter | Chamfer Cutters |
| Length of Cut | 0.5770" |
| Angle per Side | 20 |
| # Flutes | 4 |
| Included Angle | 40 |
| Type | II |