0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.2340" (15/64) Length of Cut x 1.2500" (1-1/4) Reach Carbide Square End Mill 3 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - 3 Flute - Square
- Item Code: HAR 34710-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 34710-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $48.60/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 3 |
| Coating | AlTiN |
| End Mill Style | Overall Reach: 1-1/4, Reduced Neck-.1520 |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 0.2340" (15/64) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1562 in |
| Diameter (Fractional) | 5/32 |
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Diameter | 0.1562" (5/32) |
| LOC Multiple | (1.5x) |
| Reach Multiple | (8x) |
| Overall Reach | 1.2500" (1-1/4) |
| Stock Status | In Stock |