0.0310" (1/32) Cutter DIA x 0.0050" Radius x 0.0930" (3/32) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Exotic Alloys 3 Flutes AlTiN Nano Coated End Mill for High Temp Alloys - Corner Radius
- Item Code: HAR 46831-C6
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 46831-C6
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $34.60/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 3 |
| Coating | AlTiN Nano |
| Diameter | 0.0310" (1/32) |
| End Style | Corner Radius |
| Length of Cut | 0.0930" (3/32) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| LOC Multiple | (3x) |
| Corner Radius | 0.0050" |
| Brand | Harvey Tool |