0.1875" (3/16) Cutter DIA x 1.0000" (1) Length of Cut Carbide Square End Mill Finisher for Exotic Alloys 7 Flutes AlTiN Nano Coated End Mill for High Temp Alloys - Square
- Item Code: HAR 62712-C6
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 62712-C6
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $51.70/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 7 |
| Coating | AlTiN Nano |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.0000" (1) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Diameter | 0.1875" (3/16) |
| LOC Multiple | (5x) |