0.0800" Cutter DIA x 0.2400" Length of Cut x 0.5000" (1/2) Reach Carbide Square End Mill 2 Flutes Miniature End Mill - 2 Flute - Square
- Item Code: HAR 76280
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 76280
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.40/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 2 |
| Coating | Uncoated |
| End Mill Style | Overall Reach: 1/2, Reduced Neck-.0785 |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 0.2400" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0800 in |
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter | 0.0800" |
| LOC Multiple | (3x) |
| Reach Multiple | (6x) |
| Overall Reach | 0.5000" (1/2) |