0.0930" (3/32) Cutter DIA x 0.2790" Length of Cut x 0.6250" (5/8) Reach Carbide Square End Mill 4 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - 4 Flute - Square
- Item Code: HAR 76493-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 76493-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $41.60/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Ends | Single End |
|---|---|
| # Flutes | 4 |
| Coating | AlTiN |
| End Mill Style | Overall Reach: 5/8, Reduced Neck-.0915 |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 0.2790" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0938 in |
| Diameter (Fractional) | 3/32 |
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter | 0.0930" (3/32) |
| LOC Multiple | (3x) |
| Reach Multiple | (7x) |
| Overall Reach | 0.6250" (5/8) |
| Stock Status | In Stock |