0.0780" (5/64) Cutter DIA x 0.4060" (13/32) Length of Cut Carbide Square End Mill 4 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - Square - Long Flute
- Item Code: HAR 834178-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 834178-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $33.20/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Coating | AlTiN |
| End Style | Square End |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter | 0.0780" (5/64) |
| LOC Multiple | (5x) |
| Length of Cut | 0.4060" (13/32) |
| Brand | Harvey Tool |