0.0470" (3/64) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Length of Cut Carbide Ball End Mill 4 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - Ball - Long Flute
- Item Code: HAR 841047-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 841047-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $42.70/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .0469 in |
| Diameter (Fractional) | 3/64 |
| Coating | AlTiN |
| Brand | Harvey Tool |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter | 0.0470" (3/64) |
| LOC Multiple | (5x) |
| Length of Cut | 0.2500" (1/4) |
| Chip Breaker | N |
| Coolant Through | N |
| Stock Status | In Stock |