0.0620" (1/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Length of Cut Carbide Square End Mill 3 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - Square - Long Flute
- Item Code: HAR 888462-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 888462-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.20/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Diameter (Decimal) | .0625 in |
| Diameter (Fractional) | 1/16 |
| Coating | AlTiN |
| Brand | Harvey Tool |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter | 0.0620" (1/16) |
| LOC Multiple | (4x) |
| Length of Cut | 0.2500" (1/4) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HAR 52262-C6
0.0620" (1/16) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.0930" (3/32) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Exotic Alloys 3 Flutes AlTiN Nano Coated End Mill for High Temp Alloys - Corner Radius
LEARN MORE