0.0780" (5/64) Cutter DIA x 0.3120" (5/16) Length of Cut Carbide Square End Mill 3 Flutes AlTiN Coated Miniature End Mill - Square - Long Flute
- Item Code: HAR 888478-C3
- Brand: Harvey Tool
- Mfg Part No: 888478-C3
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.20/EA
Description
N
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Diameter (Decimal) | .0781 in |
| Diameter (Fractional) | 5/64 |
| Coating | AlTiN |
| Brand | Harvey Tool |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter | 0.0780" (5/64) |
| LOC Multiple | (4x) |
| Length of Cut | 0.3120" (5/16) |