2 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 00017
- Mfg Part No: 00017
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $17.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-S-20125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Series | H45AL-2 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |