2 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 00032
- Mfg Part No: 00032
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $19.20/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-SR-20125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | H45AL-2 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |