2 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 00105
- Mfg Part No: 00105
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $20.10/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-R-20187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .5625 in (9/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
Substitute Items
HEL 00107
2 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE