2 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 00155
- Mfg Part No: 00155
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $23.30/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-SR-20250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
Substitute Items
HEL 00157
2 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE