2 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 00182
- Mfg Part No: 00182
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $38.30/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-M-20250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H45AL-2 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |