2 FL - Square - 45° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 00287
- Mfg Part No: 00287
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $58.30/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-L-20312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H45AL-2 |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |