2 FL - Square - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 00360
- Mfg Part No: 00360
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $43.50/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-M-20375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-2 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
Substitute Items
HEL 00362
2 FL - Square - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE