2 FL - Square - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 00555
- Mfg Part No: 00555
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $91.00/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-S-20625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H45AL-2 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
Substitute Items
HEL 00557
2 FL - Square - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03557
3 FL - Square - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE