2 FL - Square - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 4.0000" (4) LOC x 7.0000" (7) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 00705
- Mfg Part No: 00705
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $350.90/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 4.0000" (4) Length of Cut x 7.0000" (7) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-X-20750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 4.0000 in (4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-2 |
| Overall Length | 7.0000" (7) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |