1X1-1/4X4 S2 SC SQ ZRN H45AL-2
- Item Code: HEL 00737
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
HAL-S-21000-R-2 1x1x1-1/4x4 ZrN Coated S2
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | 1.0000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 1.0000 in (1) |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 4.0000 in (4) |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |