3 FL - Square - 35° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 01257
- Mfg Part No: 01257
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $38.50/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-R-30312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | H35AL-3 |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |