3 FL - Square - 35° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 01495
- Mfg Part No: 01495
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $76.00/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-L-30500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
Substitute Items
HEL 03495
3 FL - Square - 45° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - Uncoated
LEARN MORE
HEL 01497
3 FL - Square - 35° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03497
3 FL - Square - 45° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE