3 FL - Square - 35° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.1250" (3-1/8) LOC x 6.0000" (6) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 01527
- Mfg Part No: 01527
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $161.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.1250" (3-1/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-X-30500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 3.1250 in (3-1/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |