3 FL - Square - 35° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 3.7500" (3-3/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 01615
- Mfg Part No: 01615
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $244.90/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 3.7500" (3-3/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-X-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 3.7500 in (3-3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |