3 FL - Square - 35° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 2.2500" (2-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 01677
- Mfg Part No: 01677
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $230.20/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 2.2500" (2-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-M-30750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 2.2500 in (2-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |