3 FL - Square - 35° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 01765
- Mfg Part No: 01765
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $288.60/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-M-31000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 2.6250 in (2-5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |