3 FL - Square - 35° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 4.2500" (4-1/4) LOC x 7.0000" (7) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 01797
- Mfg Part No: 01797
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $546.40/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 4.2500" (4-1/4) Length of Cut x 7.0000" (7) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-X-31000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 4.2500 in (4-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 7.0000" (7) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |