2 FL - Square - 45° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 02480
- Mfg Part No: 02480
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $321.40/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.3750" (3-3/8) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-RN-M-21000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |