3 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 03015
- Mfg Part No: 03015
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $15.60/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-S-30125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 03017
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 46021
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1563" LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.7500" (3/4) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48001
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE