3 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 03030
- Mfg Part No: 03030
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $17.20/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-SR-30125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 03032
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48011
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE