3 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 03045
- Mfg Part No: 03045
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $19.00/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-R-30125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | H45AL-3 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 01047
3 FL - Square - 35° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03047
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48021
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE