3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 03197
- Mfg Part No: 03197
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.80/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-L-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H45AL-3 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 03212
3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.7500" (1-3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 01182
3 FL - Square - 35° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03182
3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48136
3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 81404
3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE