3 FL - Square - 45° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.4375" (7/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 03240
- Mfg Part No: 03240
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.80/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-S-30312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |