3 FL - Square - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.5000" (2-1/2) LOC x 5.0000" (5) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 03407
- Mfg Part No: 03407
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $100.10/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.5000" (2-1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-X-30375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 2.5000 in (2-1/2) |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Series | H45AL-3 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |