3 FL - Square - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 03570
- Mfg Part No: 03570
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $103.80/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-R-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |