3 FL - Square - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 03612
- Mfg Part No: 03612
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $199.20/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-LX-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Series | H45AL-3 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |