3 FL - Square - 35° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.1250" (2-1/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 04135
- Mfg Part No: 04135
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $54.20/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.1250" (2-1/8) Reach Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-RN-M-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Neck Diameter | 0.2370" |
| Neck Length | 1.7500" (1-3/4) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 2.1250" (2-1/8) |
| Series | H35AL-RN-3 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |