3 FL - Square - 35° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.4375" (7/16) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.1250" (3-1/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 04192
- Mfg Part No: 04192
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $85.40/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.1250" (3-1/8) Reach Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-RN-L-30312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-RN-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |