3 FL - Square - 35° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 04347
- Mfg Part No: 04347
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $125.50/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-RN-R-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-RN-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |