5 FL - Square - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 05007
- Mfg Part No: 05007
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $17.00/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEF-S-50125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Series | HEF-5 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |