5 FL - Square - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.1250" (2-1/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 05262
- Mfg Part No: 05262
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $76.20/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.1250" (2-1/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEF-X-50312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.1250 in (2-1/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEF-5 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |