5 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 05337
- Mfg Part No: 05337
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $67.10/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEF-L-50375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEF-5 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |