5 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 4.0000" (4) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 05667
- Mfg Part No: 05667
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $281.70/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 4.0000" (4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEF-X-50625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 4.0000 in (4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEF-5 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |