5 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 3.5000" (3-1/2) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 05757
- Mfg Part No: 05757
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $251.50/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 3.5000" (3-1/2) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEF-L-50750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 3.5000 in (3-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEF-5 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |