0.1250" (1/8) Shank DIA x 90° Included Angle - 2 FL - Uncoated
- Item Code: HEL 06015
- Mfg Part No: 06015
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $16.50/EA
Description
0.1250" (1/8) Shank DIA x 90° Included Angle x 2.0000" (2) Overall Length X 0.0150" (1/64) Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Flutes, Uncoated - (HCM90-20125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Diameter | 1/8 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Included Angle | 90D |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Length of Cut | .0620 in (1/16) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| End Style | Chamfer |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |