0.5000" (1/2) Shank DIA x 90° Included Angle - 2 FL - Uncoated
- Item Code: HEL 06075
- Mfg Part No: 06075
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $50.80/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 90° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0400" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Flutes, Uncoated - (HCM90-20500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Diameter | 1/2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 90D |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| End Style | Chamfer |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |