0.3750" (3/8) Shank DIA x 90° Included Angle - 4 FL - Uncoated
- Item Code: HEL 06150
- Mfg Part No: 06150
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $28.40/EA
Description
0.3750" (3/8) Shank DIA x 90° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0350" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Flutes, Uncoated - (HCM90-40375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Diameter | 3/8 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Included Angle | 90D |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Length of Cut | .1875 in (3/16) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| End Style | Chamfer |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |